Ara
  • Deniz

Kitaplarla Ben

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

Kitapların gizli dünyasına girmeyi ve diğer her şeyle tüm bağımı koparmayı çok seviyorum. Benim için meditasyon tam olarak bu. Anlatılan ne ise ona dalmak ve düşüncelerden sıyrılmak.

Her türlü kitapla aram iyidir ama genellikle düz yazıyı tercih ediyorum. Şiir benim için zaman zaman açıp okumak ve özümsemekten ibaret. Baştan sona şiir kitapları bitemiyor bende. Nazım'a olan yakınlığımdan dolayı en hakim olduğum şiirler onunkiler.

Kişisel gelişim kitaplarını okumayı hiç sevmez, ne kadar saçma olduğuna dair konuşurdum. Ama bir gün geldi ve bana en zevk veren, kendimi anlamama, tanımama, huzuru bulmama bu kitaplar yardımcı oldu. İnsanın hayatıyla paralel gidiyor okuma tercihleri. Doğumdan sonra endişelerimle boğuştuğum ve kendimi loğusalığın güçlü kadın rolünden bir anda dibe düşerek neredeyim ben dedirten dönemimde ışıkları yakan bu kitaplar, yazarlar ve cümleleri oldu.

Kim bilir bir gün gelir şiir kitapları dışında bir şey okumaz olurum.

Yıllar geçtikçe okuduğum kitap türleri değişti. Okurkenki tabularım da öyle. Bir kitaba başladıysam ve okuması zor ya da bir yerden sonra sıkıcı bir hal alsa bile o kitap sonuna kadar okunup bitecekti. Mesela annem öyle kitaplarda sıkıcı olan sayfalara yukarıdan aşağı şöyle bir göz gezdirir ve geçerdi. Onu hiç beceremedim, vicdan azabı çekerim gibi gelirdi. Ama şimdi hoşlanmadığım kitapların bırakın sayfalarını geçmeyi yarısında bırakıyor, kütüphaneye yerleştiriyorum. Zamanım dayanmak için kısıtlı diyorum içimden.

Kitap alırken ilk yaptığım şey onların ortak özelliği olan ve asla vazgeçemediğim sayfa kokularını koklamak. Bu kadar sevdiğim ve o anki mutluluğumun yerine çok az şeyin geçebileceği bir an.. Sonra arkasını okurum, konusunu merak ettiğimden. En son da sayfaların düzenine bakarım. Ne kadar çok paragraf varsa o kadar iyi geliyor bana. Hiç paragrafsız sayfalar, hatta bazen kitabın başından sonuna kadar, bölümsüz oluşları anlatılan ne kadar güzel olursa olsun içimi baştan sıkmaya yetiyor. O yüzden bu kitaplar çoğu zaman sonra alırım listesine ekleniyor.

Şimdi hangi kitap olduğunu hatırlamıyorum ama Metis yayınlarının bir kitabıydı. Kitabevinden almıştım kitabı, korsan değildi kesinlikle. Hayatımda hiç bu kadar imla hatasını görmemiştim. İmla hatasından okunmuyordu neredeyse. Metis yayınlarına mail attım bu kitapla ilgili. Okura ve yazara korkunç bir saygısızlık diye. Tabi ki geri dönüş olmadı. Artık internetten haberleri okusam da gazete okuduğum dönemlerde, gazetede de imla hataları olduğunu gördüğümde çok sinirleniyordum. Ne olursa olsun tekrar tekrar kontrol edilmesi gerekir, doğru yazmak olmazsa olmaz bir kuraldır.

Geçen gün Ege Soley'in bir konuşmasını dinledim. Okuduğu kitapları okuyup çoğunu hatırlamadığını anlatıyordu. Maalesef ben de aynen okuyup kısa sürede unutanlardanım. Acaba yeterince üzerine düşünmüyor muyum bitirdikten sonra deyip, günlerce düşünüp yorumlar yapıp yine de unuttum. Ne yapsam olmadı. Sonra şuna inandırdım kendimi ne kadar doğru bilmiyorum; okuduğum her kitaptan cümleler zihnimde mevcut ve ben hayatıma onları zaman zaman katıyorum fark etmeden..

Bu güzel dünyaya adım atmak bir tercih meselesi tabi ki. Ama bana göre bir uğramadan geçilmemeli, sosyal medya için aforizma araştırmaya benzemiyor bu dünya, çok daha zengin, çok daha değerli.Deniz Kılınç Tunçeli


#myblog #yeni #yazı #kitaplar #okumak #denizkılınçtunçeli

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Berrak bir isim altında toplanan hayatımı, hiç bilmeyen birinin yazmasını bekleyemem normalde. Ya da içimden gelen beş kelimenin beni tanımaya yetersiz olduğunu. Ben hayatı sanat ile yaşayan biriyim.

Üzerimde beyaz bir elbise, kıyıdan yavaşça yürüyorum denizin derinliklerine. Önce ayaklarım hissediyor suyun akışını, sonra bileklerim. Yukarı doğru çıkıyor ve elbisemi yakalıyor uçlarından. Dipte ne

Hayat göz pınarlarından süzülen bir damla; yavaşlayan ve hızlanan, hızlanan ve yavaşlayan. Dolduruyorum içini kelimelerimle, renklerle, notalarla. Kelimelerimi bir yandan herkes anlasın istiyor, bir y