Ara
  • Deniz

İlk Adımlar

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

Oysa ki hiç aklımda olmayandı; hayalini kurmadığım, ailemde görmediğim, aşinalığı sıfır bir meslek. Bir çocuk olarak zaman geçirmekten hoşlandığım, oyun gibi gelen bir hobiden öte değildi. Aslında hiçbirinden geri durmak istemezdim. İlle bale olsun değil, tiyatrosu, folkloru, müziği de olsun isterdim.

Serüvenim anaokulunda başlamıştı aslında ama haberim yoktu henüz. Hatıraları hatırlama becerim yoktur pek. Çoğu da aklımdan silinip gider. Ama o kadar küçük yaştaki bir anıyı nasıl hatırladığıma hala şaşarım. Anaokulu öğretmenim anneme demişti ki 'Kızınızı mutlaka sanatın bir dalına yönlendirin. Hangisi olursa ama mutlaka!'

Ertesi sene ilkokula başladım. Orada bale ve tiyatro kollarına girdim. Sanırım annem anaokulu öğretmenimin söylediklerini hiç unutmamış olsa gerek, beni Özel Yıldız Alpar Bale Okulu' yla tanıştırdı.

Hala ve hep söylerim, söylemekten asla bıkmayacağım; disiplin ne demek, balerin ne demek, bale nasıl yapılmalıdır, hepsinin 'A' harfini o okulda öğrendim. Nereden geldiğimi hatırlamaktan hep zevk ve gurur duydum.

Bu arada kolej sınavlarına hazırlanmam gerekiyordu. Bir yandan dershane, bir yandan bale, bir yandan okul derken koşturmaca hiç bitmiyordu. Bilgiler bilgi üstüne biniyor, bazen aşılması zor dağlar halinde önümde bana bakıyordu.

Sonunda sınav zamanı geldi çattı. Hayatımdaki en büyük yükten kurtulmuştum. Şimdi sıra heyecanla sonuçları beklemeye gelmişti. Devlet okulları o zaman puanı en fazla olan okullardı ve açıkçası onlarla alakalı pek umudum yoktu. Listeler açıklandı ve nitekim de öyle oldu; İtalyan Koleji'ni kazanmıştım.

Ama o bir an geldi ve hayatım tamamen değişti.

Yabancı bir dans topluluğu gelmişti Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na. Ona gittik ve çıkışta anneme dedim ki; 'Anne ben de onlar gibi sahnede olmak istiyorum.' Annem şaşkın gözlerle bana baktı. Yıldız Alpar'da ya da anaokulundan beri her sene sonunda sahneye çıkıyordum ama yetmeyen bir şey vardı demek ki, benim de o ana kadar fark etmediğim.

Bundan sonraki süreç konservatuvar sınavlarının zamanını öğrenmek, sınava girmek ve kazanmakla geçti. O kadar yoğun bir dönemin ardından koleje elveda dedim ve asıl olmam gereken yere doğru adım atmak üzere yola çıktım. Kısa dedikleri ama baktığımda aslında upuzun bir yol; en zor ama en güzel yola doğru..Deniz Kılınç Tunçeli


#denizkılınçtunçeli #yeniyazı #balerin #bale #benitakipet #yıldızalparbaleokulu #hatıralar #yaşam

42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Berrak bir isim altında toplanan hayatımı, hiç bilmeyen birinin yazmasını bekleyemem normalde. Ya da içimden gelen beş kelimenin beni tanımaya yetersiz olduğunu. Ben hayatı sanat ile yaşayan biriyim.

Üzerimde beyaz bir elbise, kıyıdan yavaşça yürüyorum denizin derinliklerine. Önce ayaklarım hissediyor suyun akışını, sonra bileklerim. Yukarı doğru çıkıyor ve elbisemi yakalıyor uçlarından. Dipte ne

Hayat göz pınarlarından süzülen bir damla; yavaşlayan ve hızlanan, hızlanan ve yavaşlayan. Dolduruyorum içini kelimelerimle, renklerle, notalarla. Kelimelerimi bir yandan herkes anlasın istiyor, bir y