Ara
  • Deniz

İletişim Üzerine

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

İnsan ilişkileri üzerine son zamanlarda pek çok kitap okudum ki daha önceden pek ilgi duymazdım açıkçası. Fakat şu son senelerde yaşadığım bazı şeyler nedeniyle hem kendimle alakalı hem de başkalarının psikolojilerini anlama ve karşılığında nasıl bir yol çizmem gerektiğiyle alakalı merakım geç de olsa değerli yazarlarla tanışmamı sağladı.

İlişkilerin bin bir türlü hali, nedenleri ve niçinleri var, bunu hepimiz biliyoruz. Ama fark etmediğimiz o kadar detay var ki. Mesela bir kitapta taktığımız maskelerden bahsediyordu. Maskem yok benim, olduğum gibiyim diyen herkesin en az bir maskesi var. Toplumda yaşayan herkes, o topluma ayak uydurabilmek için, kendini kabul ettirmek için başka hallere bürünüyor. Ya da kimileri kendi güvensizliklerini örtbas etmek için takıyor maskesini, kimileri daha az üzülmek, suistimal edilmemek için..Yakın çevrede ise maskeler masaya konuyor, insan kendini güvende hissettiğinde açık iletişime geçiyor birbiriyle.

Teknoloji sayesinde iletişimin ancak dijital halini yaşadığımız günlerdeyiz. Kopukluklarımız giderek büyüyor. Sosyal medyada maskelerin o psikolojik değil, aldatıcı yanlarını görüyoruz ve bu aldatmayı fark ettiğimizde hayal kırıkları yaşıyoruz.

İlişkilerimizdeki en büyük sorunlardan biri de egomuz. Yine benim egom yoktur diyen birinin herkes gibi bir egosu var. Bir insanı sıkıştırın; hayatıyla, işiyle, karakteriyle, nasıl da hemen ama ben diye başlayan cümleler kuruyor. Merhaba Ego! Egomuz ile başımız büyük dertteyse onu himayemiz altına alamayışımızdan. Ne yazık ki bazen bunun bir türlü farkına varılamaması daha zor durumlara yol açabiliyor. O zaman ego en büyük ve kötücül maskemiz haline geliyor.

İletişim bana kalırsa sözden çok hareketsel olarak daha etkili. Tabi iyi gözlemlenebilirse. Bakışlar, dokunuşlar, bedensel olan tüm ifadeler yeri geldiğinde çok şey anlatıyor.

Ve bazen sadece susmak, öylece durmak. Bana en tanıdık gelen iletişimdi susmak. Hatta ipin ucunu kaçırıp iletişimsizliğe dayardım suskunluğumu ve fark etmezdim herkesten uzaklaştığımı. Şimdi suskunluğumun zamanlarını yeni bulduğum, okuduğum, öğrendiğim, yaşadığım kelimelerle dolduruyorum. İletişimin en yavan olduğu döneme denk gelmesi biraz şanssızlığım olsa da olsun. Gün oluyor, her şanssızlık insanın karşısına daha büyük mutluluklar çıkartıyor.

Siz kendi iletişiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Size hangisi yakın geliyor, maskelerinizin farkında mısınız? Ya egonuz hangi boyutlarda? Bunları düşünürken kendinize karşı ne kadar dürüstsünüz?Deniz Kılınç Tunçeli


#denizkılınçtunçeli #yeniyazı #iletişim #blog #düşünceler


94 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Berrak bir isim altında toplanan hayatımı, hiç bilmeyen birinin yazmasını bekleyemem normalde. Ya da içimden gelen beş kelimenin beni tanımaya yetersiz olduğunu. Ben hayatı sanat ile yaşayan biriyim.

Üzerimde beyaz bir elbise, kıyıdan yavaşça yürüyorum denizin derinliklerine. Önce ayaklarım hissediyor suyun akışını, sonra bileklerim. Yukarı doğru çıkıyor ve elbisemi yakalıyor uçlarından. Dipte ne

Hayat göz pınarlarından süzülen bir damla; yavaşlayan ve hızlanan, hızlanan ve yavaşlayan. Dolduruyorum içini kelimelerimle, renklerle, notalarla. Kelimelerimi bir yandan herkes anlasın istiyor, bir y