Ara
  • Deniz

Öğüt

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

Günlüklerle başlayan yazma hevesim, bazen çok uç hayallere kadar gitse de, deneyimledikçe o kadar da kolay olmadığını anladığımda aylarca kaleme kağıda küstüğüm ama hep geri dönmekten kendimi alamadığım bir parçam.

İlkokul üçten beri yazdığım günlüklerim hala elimde. Bir ara canım sıkkın olduğunda açar açar okurdum unuttuğum o günlere dair olup bitenleri. Gün içinde yaptıklarımı yazmışım ama bu öyle bir yazmak ki tuvaletimin gelişine kadar. Seneler geçtikçe detaylar varlığını sürdürmüş ama içerikleri değişmiş. Heyecanlar çocuksuluktan ergenliğe dönüvermiş. Sonra küçük paragraflar halinde birbiriyle alakasız kelimeler yan yana düşmüş, sanki derin anlamları varmış edasıyla.

İşte o günlerden birinde yazılarımı bir cesaretle Memet Fuat’a göstermeye karar verdim. Yani büyük dayıma.. Birbirimizi çok severdik. En sevdiğim şeydi ona her gittiğimde bana ‘İplik kıza sevgilerimle’ yazarak imzaladığı kitaplarını vermesi.

Yazılarımı göstereceğim için özenerek hazırladığım pembe klasörümü o kadar net hatırlıyorum ki. Çok heyecanlıydım ve açıkçası güzel şeyler söyleyeceğine dair pek umudum yoktu. Memet Fuat güzele güzel diyen ama kötüyü hiç acımadan eleştirmesini bilen, doğrudan yana olan bir eleştirmendi.

Pembe klasörümü aldı eline, şöyle bir sayfaları çevirdi ve dedi ki: ‘Bunlara ben bir bakayım, birkaç gün sonra sen yine gel konuşalım. Olur mu şekerim?’ Tabi ki olurdu dayıcığım ama ben o birkaç günün geçmesini nasıl bekleyecektim?

Üç gün sonra karşısındaydım heyecan içinde. ‘Bak şekerim’ dedi. ‘Yazmak istiyorsan daha fazla kitap okumalısın, özellikle de klasikleri. Tek yabancılar da değil, bizim ne yetenekli yazarlarımız var. Ayrıca Şinasi, Fuzuli gibi çok kıymetli adamlar var. İyi yazmak istiyorsan, iyi bir okur olmalısın. Yazdıkların hiç fena değil ama yazdıkların tam olarak ne onu bulmalısın; deneme mi, şiir mi, aforizma mı, kısa hikaye mi? Unutmaman gereken bir şey daha; asla süslü kelimeler kullanma! Ne yazmak istiyorsan yalın bir dille yaz, inan bu hepsinden daha zordur.’

Dayımı anıyorum son zamanlarda çünkü kelimeler süs püs, göz boyama, fenomen olma uğruna o kadar garip cümlelere oyuncak oluyor ki anlamak mümkün değil. Anlıyorum çağın hastalığı reklam yapmak ve bunu hepimiz bir şekilde yapıyoruz ama ‘abartı’ her şeyin içinde var olduğu sürece kendimizden yavaş yavaş uzaklaşıyoruz. Göklerden tekrardan yere inmeyi başardığımızda belki her şey daha basit ve anlaşılır olur, ne dersiniz?Deniz Kılınç Tunçeli


#denizkılınçtunçeli #memetfuat #öğüt #yeniyazı #blog

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Berrak bir isim altında toplanan hayatımı, hiç bilmeyen birinin yazmasını bekleyemem normalde. Ya da içimden gelen beş kelimenin beni tanımaya yetersiz olduğunu. Ben hayatı sanat ile yaşayan biriyim.

Üzerimde beyaz bir elbise, kıyıdan yavaşça yürüyorum denizin derinliklerine. Önce ayaklarım hissediyor suyun akışını, sonra bileklerim. Yukarı doğru çıkıyor ve elbisemi yakalıyor uçlarından. Dipte ne

Hayat göz pınarlarından süzülen bir damla; yavaşlayan ve hızlanan, hızlanan ve yavaşlayan. Dolduruyorum içini kelimelerimle, renklerle, notalarla. Kelimelerimi bir yandan herkes anlasın istiyor, bir y