Ara

39+4 "1"

Güncelleme tarihi: 28 Haz 2020

39+4 sürecine girmeden öncesi tam bir karmaşaydı. Beklemediğiniz bir anda doktorunuz size yumurtalık rezervlerinizin azaldığını, hatta menapoza girmek üzere olduğunuzu söylese, daha otuz yedi yaşındayken?

Neler hissetmedim ki.. Kadınlığımı kaybediyorum dedim ilk duyduğum anda. Nasıl olabilirdi; insanlar kaç yaşına kadar menapoza girmiyorlardı, bu şanssızlık bana mı denk gelmişti? Hayatım boyunca hiç çocuğum olsun diye düşünmedim ama ya hayatımdaki adam yarın öbür gün çocuk isterse, o zaman ne yapacaktım? Ya o çocuğu yarın öbür gün ben istersem, asıl o zaman ne olacaktı?

Geçen sene yazın işte böyle soru işaretleriyle geçti. Muhteşem bir tatile hazırlık yapmıştık; çadırlar alındı, kamp yeri bulundu, iple çektiğimiz yaz tatilimiz için herşey hazırdı. Tatile çıkmamızdan bir gün önce doktorum arayıp, sanki yarın ölecekmişim gibi bir ses tonuyla bana değerlerin kötü olduğunu söyledi. Beş dakika önce gülerken, beş dakika sonra hüngür hüngür ağlayıp, benim isteğim dışında gelişen geleceğime umutsuzca bakıyordum.

Gerçekleri erteleyip, telkinlerle ayakta durarak güzel bir tatil geçirdik. İstanbul'a dönünce ilk işim doktor değiştirmek oldu. O kadar vahim olmasa da yine aynı cevapları aldım. Yarın olmasa bile yakın zamanda menopoza gireceğimden, hamile kalmak için rahmimin uygun olmadığından bahsetti. Duyduklarım tatmin etmiyordu beni. Sonunda bir doktora daha gitmeye karar verdim.

39+4 zaman diliminde, öncesinde, sonrasında en büyük 'iyi ki/m' sevgili doktorumdur. Daha ilk tanışmamızda gözlerim dolu dolu başıma gelenleri anlattığımda önce sakinleştirdi, testler istedi ve iyi olasılıkların her zaman var olduğunu hatırlattı. Nitekim de sonuçlar gösterdi ki hemcinslerimden daha önce menopoza girme riskim olsa da bu ancak bir iki sene sonra olabilirdi. Dedi ki; 'Eğer çocuk istiyorsanız da bu bir sene içinde düşünün. Sonrasında daha zor olabilir.'

Bir umutla çıktım hastaneden. Şimdi hayatın neresinde durmam gerektiğiyle ilgili bir karar vermem, hayatımdaki adamla ortak bir yol bulmamız gerekiyordu. Ne istiyorduk? Hayattan beklentimiz neydi? Geleceğe dair konuşmalarımızı erteliyorduk, şimdiyi yaşamak daha işimize geliyordu.

Sonrasında yine günlük koşturmacalara kaptırdık kendimizi ve ha bugün ha yarın derken o karar verilemedi, uçtu gitti akıllardan. Ta ki Duru içimde fasulye tanesi gibi belirene kadar. 'Hadi şimdi ne yapacaksınız bakalım' dedi bize.

39+4 hikayesi işte böyle başladı.Deniz Kılınç Tunçeli


#denizkılınçtunçeli #yeniyazım #blog #takipet #durutunçeli #kızım #hayat #aşk


139 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Berrak bir isim altında toplanan hayatımı, hiç bilmeyen birinin yazmasını bekleyemem normalde. Ya da içimden gelen beş kelimenin beni tanımaya yetersiz olduğunu. Ben hayatı sanat ile yaşayan biriyim.

Üzerimde beyaz bir elbise, kıyıdan yavaşça yürüyorum denizin derinliklerine. Önce ayaklarım hissediyor suyun akışını, sonra bileklerim. Yukarı doğru çıkıyor ve elbisemi yakalıyor uçlarından. Dipte ne

Hayat göz pınarlarından süzülen bir damla; yavaşlayan ve hızlanan, hızlanan ve yavaşlayan. Dolduruyorum içini kelimelerimle, renklerle, notalarla. Kelimelerimi bir yandan herkes anlasın istiyor, bir y